Jump to content

Garść porad dla świeżaka

• Please log in to reply
164 replies to this topic

_ICE_MEN_ #1 Posted 10 October 2013 - 10:09 AM

Airman Basic

• Member
  • 0 battles
  • 4
Witajcie,

Z racji unifikacji konta z WoT i z racji zainteresowań militariami z II Wojny postanowiłem zakosztować WoWp. Przyznam, że przeżyłem niejaki szok, byłem przekonany, że będąc niejako "weteranem" WoTa (ponad 10 tys walk chyba pozwala mi się tak nazywać :)) poradzę sobie z marszu z samolotami. No i oczywiście przekonanie było głupie, bo gierka różni się od tanków straszliwie. Najbardziej bolesna jest chyba ta świadomość, że tu kompletnie nie ma się za czym schować! Jako rozsądny newbie, nauczony forum WoTa, szukam wiedzy u mądrzejszych/bardziej doświadczonych. Niestety forum (z oczywistych powodów) nie jest zbyt rozbudowane i nie jest mi łatwo znaleźć potrzebne informacje, zwłaszcza że pewnie sporo z tych pytań jest pewnie z kategorii banalne. Przejrzałem już te dostępne filmiki, przeczytałem noobs guide, ale ciągle mało. Do tego staram się rozsądnie (bazując na WoT) nie pchać na wysokie tiery, rozwinąłem raptem linię Polikarpowów do tieru III, wyżej zapuściłem się tylko raz, prem samolotem. Liczę zatem na waszą pomoc, weterani bety :)
1. Która linia samolotów jest najprostsza? Krótko mówiąc, czy są tu samoloty wybaczające głupawe zachowanie pilota? Mam tu na myśli coś, jak linia KV-1 w WoT, czyli nawet noob ogarnie.
2. Który typ samolotu wybaczy mi najwięcej? Nie mam w tej chwili absolutnie żadnego preferowanego stypu gry, zależy mi głównie na tym, żeby nie ginąć zbyt szybko i cośtam zdziałać.
3. Czy faktycznie obijanie celów naziemnych ma jakikolwiek sens? Z tego co widziałem w swoich lotach, samoloty walczące z celami naziemnymi z reguły były ostatnimi na polu bitwy, do tego niespecjalnie przydatnymi w kontekście jej losów.
4. Czy strzelanie rakietami w samoloty ma jakikolwiek sens?
5. Czy budynki naziemne spotują? Mam na myśli ucieczkę przed wrogimi samolotami, czy np. plot czy tam magazyn będzie podawać moją pozycję na mapie?
6. Co z manewrami w powietrzu? Czy znajdują tu zastosowanie manewry rodem z podręcznika pilotażu w rodzaju beczek, pętli czy innych Immelmanów?
7. Dlaczego (póki co dla mnie) metoda na oderwanie się od przeciwnika polegająca na nurkowaniu w stronę ziemi i próbie zgubienia go między górkami/dźwigami/innymi atrakcjami jest tak mało skuteczna? Miałem pecha i trafiałem na dobrych graczy, którzy mi nie odpuścili, czy to po prostu nie ma sensu?
8. I wreszcie, na czym się najbardziej skupić? Jaką umiejętność nabyć? Co powinno być taką absolutnie pierwszą rzeczą? W WoT  wg mnie kluczowe było dobre ogarnięcie map, tutaj mam wrażenie, że to akurat nie ma większego znaczenia. I teraz nie wiem, czy powinna to być walka kołowa, mastering nurkowania, uników czy cokolwiek innego?

Z góry dzięki za pomoc i nie bijcie zbyt mocno :)

Greyshark #2 Posted 10 October 2013 - 10:22 AM

First Lieutenant

• Community Contributor
  • 1 battle
  • 5,132
  • [JFA] JFA
Póki co tak naszybko odpowiem bo dziś jestem zawalony pracą, później dodam szerszy opis.

Jak najbardziej jest za czym się schować, zależy to od mapy. Wykorzystuj chmury, ukształtowanie terenu, kaniony, skały itp. Wysoki pułap również jest dobrą kryjówką.

1. Nie ma takiej linii, zależy co kto lubi każda ma swoje zalety i wady. Radzieckie i japońskie samoloty są zwrotne i dobre do walk na niskim pułapie, amerykańskie i niemieckie szybkie, mniej zwrotne, lepsze do szybkiego ataku i ucieczki. Ciężkie myśliwce są OP ale trzeba opanować walkę energi, czyli atak z przewagi wysokości. Szturmowce w zasadzie służą tylko do niszczenia celów naziemnych, ale niektórymi można pobawić się w ciężkie myśliwce.

2. Patrz wyżej - nie ma takich. Wypróbuj wszystkie do 4 tieru i wtedy już będziesz mógł określić co Ci odpowiada. Ja bym rozwijał lekkie amerykańskie i ciężkie brytyjskie.

3. Nie ma. Więcej doświadczenia i kredytów zdobywa się niszcząc samolotami, zdecydowana większość walk kończy się zniszczeniem wszystkich samolotów przeciwnika. Choć dobrze jest mieć w drużynie doświadczonego szturmowca który zapewni komfort psychiczny walki podczas której wygrywamy na punkty.

4. Nie

5. Nie. Tylko gdy je zaatakujesz.

6. Tak

7. Nie ma sensu. Po pierwsze nie pozwól żeby ktoś Ci wszedł na ogon, po drugie stosuj odpowiednie manewry w zależności od tego czym lecisz i czym leci przeciwnik.

8. Walka energii, czyli tzw. Boom and Zoom.

FTR gems: "In WoT gameplay, you can pretty much go and at least deal some damage, make yourself be known, fight and earn your kills and skills. In WoWp, its all RNG, your ping dictates if a shower of bullets hits or not."

" The companion AI autoaim is a mess, 80% of the time you are on a bomber, you’ll miss the target"

ShogunNH #3 Posted 10 October 2013 - 10:51 AM

Senior Master Sergeant

• Beta Tester
  • 0 battles
  • 164
Katowice oby było więcej graczy takich jak ty, którzy pytają się i szukają informacji. Gray już nawet skrótowo wyjasnił co i jak, a od sibie dodam byś wybrał sobie jeden model sterowania, ustawił pod sibie i masterował go. I oczywiście graj, bo bez doświadczenia tutaj ani rusz. Twoja gra dostanie ręcę w ok 100-200 bitwy, a nogi w okolicach 700-800 bitwy.

jakub_czyli_ja #4 Posted 10 October 2013 - 10:54 AM

First Lieutenant

• Conquest Member
  • 6736 battles
  • 9,686
  • [XII-2] XII-2
Ad 2 i 3 to delikatnie wskazałbym na amerykańskie myśliwce pokładowe - mocne silniki, słuszny pułap, mocne uzbrojenie i jednak są myśliwcami, więc są całkiem zwrotne. W niczym wybitne, do wszystkiego ale wyjątkowo nie do niczego.

Przynajmniej były gdy latałem nimi przed 053, 053 wprowadziło kilka zmian w charakterystykę walki, ale jestem za wysoko żeby móc dokładnie sprawdzić co i jak się pozmieniało.

R_P_Chuck #5 Posted 10 October 2013 - 11:02 AM

Command Chief Master Sergeant

• Beta Tester
  • 0 battles
  • 633
Poradników jest już trochę, o dwóch wspominam w tym poście, ale też polecam poradnik, do którego linkuje SzajbaPL w poście poniżej.
Gdybyś nie miał dostępu do tej części forum z postu Szajby, to ów poradnik został przeklejony w temacie o P-51A przez Zakne.
Na większość Twoich pytań odpowiedzią jest Boom and Zoom. Jeśli ogarniesz podstawy tej taktyki walki powietrznej, to najwięcej błędów wybaczą wtedy linie ciężkich myśliwców (niemieckie i brytyjskie). Dodatkowo w ten sposób można grać amerykańskimi lekkimi myśliwcami, ale ta taktyka jest mniej więcej skuteczna dopiero od tieru IV. Wcześniej króluje Tunr and Burn.
Ja osobiście zaczynałem od tych poradników. Na dole strony są odnośniki do kolejnych tematów (w sumie 29) i może to posłużyć jako teoretyczne podstawa.
Dalej jest już tylko praktyka, praktyka i praktyka ;)

Edited by rapechuck, 10 October 2013 - 11:08 AM.

_ICE_MEN_ #6 Posted 10 October 2013 - 11:27 AM

Airman Basic

• Member
  • 0 battles
  • 4
@ShogunNH:
To pewnie dlatego, że jestem już obyty z WoTem, do tego dość aktywnie udzielam się na jego forum. Stąd po pierwszym odbiciu się od poziomu trudności WoWp moje kroki na foruma. Nie wiem tylko, jak to będzie z tymi 700 walkami, bo WoT jednak ciągle kręci mnie straszliwie :)
@Grey, jakub:
Dzięki za pierwsze wskazówki, z wielką chęcią poznam jeszcze inne punkty widzenia oraz rozwinięcie dotychczasowych wskazówek.
@rapechuck:
Byłem, czytałem, oglądałem. Za mało dla mnie :)
Niemniej jednak porzucę te I-15 i I-16 na rzecz ciężkich myśliwców, najwyraźniej dadzą mi szansę na dłuższy bój, choćby z racji nieco dłuższego umierania niż maluchy.
Boom and Zoom to jak rozumiem, nurkowanie, strzelanie i świeca? Jeśli tak, to chyba rzeczywiście przyjdzie mi to najłatwiej, bo walka kołowa mnie nieco nudzi i efekcie dostaję bęcki.
Dodatkowo muszę chyba jeszcze zagrać w opcje, bo nie używałem w żadnym momencie przepustnicy (gram myszą, zastanawiam się nad padem) - tylko W/S.

jakub_czyli_ja #7 Posted 10 October 2013 - 12:16 PM

First Lieutenant

• Conquest Member
  • 6736 battles
  • 9,686
  • [XII-2] XII-2
Oni ogólnie mają rację, że ciężkie myśliwce są ultymatywne, bo wszystko oprócz zwrotności mogą bardziej.
Mają wyższy pułap, dłuższe doładowanie, zazwyczaj większą siłę ognia, czyli lepiej nadają się do B&Z.

Tylko do B&Z trzeba sporo doświadczenia i spokoju i opanowania. Próba wejścia w kręcenie kółek w poziomie ciężkim myśliwcem jest dość często letalna.

ulmus_montana #8 Posted 10 October 2013 - 02:09 PM

Senior Master Sergeant

• Beta Tester
  • 4 battles
  • 487

View PostKat0wice, on 10 October 2013 - 10:09 AM, said:

Przyznam, że przeżyłem niejaki szok, byłem przekonany, że będąc niejako "weteranem" WoTa (ponad 10 tys walk chyba pozwala mi się tak nazywać :)) poradzę sobie z marszu z samolotami. No i oczywiście przekonanie było głupie, bo gierka różni się od tanków straszliwie. Najbardziej bolesna jest chyba ta świadomość, że tu kompletnie nie ma się za czym schować!

Jeśli "poczołgasz" się trochę z nosem przy ziemi sowieckim szturmowcem, to powrócą stare nawyki z WoT. Wtedy mapa nabiera nowego wymiaru. Chmury pozwalają schować się przed wzrokiem myśliwców na wysokim pułapie. Wąwozy czy inne jary dają szansę podlecenia bez wykrycia najdalej jak się da. Manewrowanie przy skale, zboczu, górce daje szansę zejścia choć na moment z linii ognia.

1. Która linia samolotów jest najprostsza? Krótko mówiąc, czy są tu samoloty wybaczające głupawe zachowanie pilota? Mam tu na myśli coś, jak linia KV-1 w WoT, czyli nawet noob ogarnie.
2. Który typ samolotu wybaczy mi najwięcej? Nie mam w tej chwili absolutnie żadnego preferowanego stypu gry, zależy mi głównie na tym, żeby nie ginąć zbyt szybko i cośtam zdziałać.

Tutaj taką rolę chyba pełnią niemieckie ciężkie myśliwce. Popularna filozofia walki nimi to wejście na 2000 - 2500 i Boom n' Zoom. W powszechnej opinii uznane za OP i coś w tym jest. Bardzo duża siła ognia, spore doładowanie, dużo HP czynią z nich odpowiedniki WoT-owskich KV. Swoje wady też mają. Ściągnięte z wysokości i wplątane w walkę kołową spadają jak wszystkie inne.

3. Czy faktycznie obijanie celów naziemnych ma jakikolwiek sens? Z tego co widziałem w swoich lotach, samoloty walczące z celami naziemnymi z reguły były ostatnimi na polu bitwy, do tego niespecjalnie przydatnymi w kontekście jej losów.

Ma sporo sensu. Dobry lot Iłem daje już na starcie przewagę kilku punktów i uruchamia licznik dominacji. Sowieckie szturmowce są w koszeniu celów naziemnych bezkonkurencyjne. Pozwalają rozpracować mapę pod kątem efektywności lotu, bo z każdej pozycji startowej można sobie dobrać optymalną trasę przelotu i pozwalają modyfikować ją pod względem składu przeciwnej drużyny i zwyczajów typów maszyn. Wbrew pozorom da się nimi latać inaczej niż "na pałę" i "wsiegda wpieriod".

View PostKat0wice, on 10 October 2013 - 11:27 AM, said:

8. I wreszcie, na czym się najbardziej skupić? Jaką umiejętność nabyć? Co powinno być taką absolutnie pierwszą rzeczą? W WoT  wg mnie kluczowe było dobre ogarnięcie map, tutaj mam wrażenie, że to akurat nie ma większego znaczenia. I teraz nie wiem, czy powinna to być walka kołowa, mastering nurkowania, uników czy cokolwiek innego?

Jakkolwiek by to banalnie nie brzmiało, to przede wszystkim na poznaniu mocnych i słabych stron maszyn.
Ja przez pewien czas nie mogłem się przekonać do I-15bis ale szybko się okazało, że to chuchro jest prawdziwym psem na "sto dziewiątki"

Co do umiejętności to Boom n' Zoom oczywiście, lecz i Turn and Burn maszynami do walki kołowej też nie zaszkodzi.

Próbować jak najwięcej i masterować swoją ulubioną maszynę.
FORTES FORTUNA ADIUVAT

mamej #9 Posted 10 October 2013 - 04:23 PM

Master Sergeant

• Beta Tester
  • 0 battles
  • 75
Do jakub_czyli_ja
Sry za off top,ale Jakubie, "ultymatywny" to nie to samo co w angielskim "ultimate".Nie chce mi się teraz rozpisywać co oznacza każde słowo w tych językach,każdy zainteresowany sobie sprawdzi.
Post nie ma na celu przyjebania się do kogoś tylko jest w celach czysto informacyjnych.

Edited by mamej, 10 October 2013 - 04:25 PM.

jakub_czyli_ja #10 Posted 10 October 2013 - 05:19 PM

First Lieutenant

• Conquest Member
  • 6736 battles
  • 9,686
  • [XII-2] XII-2
A co ci nie pasuje tak dokładnie? Bo sankcje które ciężkie myśliwce potrafią wdrożyć gdy przeciwnik im przeszkadza są nad wyraz drastyczne.

2pacmg42 #11 Posted 10 October 2013 - 06:08 PM

Senior Master Sergeant

• Beta Tester
  • 0 battles
  • 347
  • [_UN_] _UN_
Ja ci powiem z doświadczenia najpierw latałem czym się da mam prawie wszystkie 8 tiery bez brytoli japoncow i szturmowcow. Czym najbardziej lubię latać? ciężkie myśliwce i myśliwce z linii p51 :) z racji tego że jak już je opanujesz i znaną technikę bnz będziesz dosłownie sam wygrywał bitwy.Ale zupełna podstawa grania tutaj to klucze + komunikacja(teamspeak) nabierzesz skilla właśnie poprzez grę z innymi ludźmi i obserwowanie przeciwników :)
To tyle powodzenia na start życzę  :playing:

UNFORGIVEN MEMBER

Leonarnik #12 Posted 10 October 2013 - 07:11 PM

Senior Master Sergeant

• Beta Tester
  • 38 battles
  • 494
Ja bym powiedział, że najprostsze są rosyjskie szturmowce. Lecisz w kierunku bazy przeciwnika (tylko nie na wprost) jak się da to zwalasz bomby na co podejdzie. Jak dolecisz to na sztab. Jak jeszcze żyjesz to poprawiasz. Jak nie żyjesz to zero stresu bo a nuż myśliwce się sprawią. jak się nie sprawią to następna bitwa i znów zero stresu. Podobnie można grać niemieckimi ciężkimi, a tam jest jeszcze łatwiej bo mniej bomb. A jak dożyjesz do odpowiedniego momentu to i można jakieś niedobitki dostrzelić na czołówkę. Ale tu juz większy stres bo czasem od ciebie coś już zależy.
Jak Partia mówi że da, to mówi, jak mówi, że nie da, to nie da.
ku pamięci Airborne Challenge

Tatkowy66 #13 Posted 10 October 2013 - 07:23 PM

Senior Master Sergeant

• Beta Tester
  • 0 battles
  • 432

View PostLeonarnik, on 10 October 2013 - 07:11 PM, said:

Podobnie można grać niemieckimi ciężkimi, a tam jest jeszcze łatwiej bo mniej bomb. A jak dożyjesz do odpowiedniego momentu to i można jakieś niedobitki dostrzelić na czołówkę.

Myslalem ze taki 410 sluzy do walki z mysliwcami ale nie...cale zycie w klamstwie

Greyshark #14 Posted 10 October 2013 - 07:43 PM

First Lieutenant

• Community Contributor
  • 1 battle
  • 5,132
  • [JFA] JFA

View PostTatkowy66, on 10 October 2013 - 07:23 PM, said:

Podobnie można grać niemieckimi ciężkimi, a tam jest jeszcze łatwiej bo mniej bomb. A jak dożyjesz do odpowiedniego momentu to i można jakieś niedobitki dostrzelić na czołówkę.
Myslalem ze taki 410 sluzy do walki z mysliwcami ale nie...cale zycie w klamstwie
Widzisz, korzystaj z forum to się ciekawych rzeczy dowiesz od bardziej doświadczonych graczy  :tongue:

Edited by Greyshark, 10 October 2013 - 07:44 PM.

FTR gems: "In WoT gameplay, you can pretty much go and at least deal some damage, make yourself be known, fight and earn your kills and skills. In WoWp, its all RNG, your ping dictates if a shower of bullets hits or not."

" The companion AI autoaim is a mess, 80% of the time you are on a bomber, you’ll miss the target"

LORDDOOMSDAY #15 Posted 10 October 2013 - 08:30 PM

First Lieutenant

• Conquest Member
  • 1173 battles
  • 2,932
  • [_UN_] _UN_
Każdy musi przejść przez linie, które chce i zobaczyć co mu przypasuję. Moja Rada - przetestuj wszystko do 4-5 T. Potem wybierz dalszą drogę. Każdy ma swój klucz do tej gry.

UNFORGIVEN CEO

Kings of the Baltic

Leonarnik #16 Posted 10 October 2013 - 09:48 PM

Senior Master Sergeant

• Beta Tester
  • 38 battles
  • 494

Ale wiesz że 410 to który tier? 6? A kolega ma 24 bitwy. To może od razu mu opowiedz do czego służy Gwiazda Śmierci.

Greyshark #17 Posted 10 October 2013 - 10:10 PM

First Lieutenant

• Community Contributor
  • 1 battle
  • 5,132
  • [JFA] JFA

View PostLeonarnik, on 10 October 2013 - 09:48 PM, said:

Ale wiesz że 410 to który tier? 6? A kolega ma 24 bitwy. To może od razu mu opowiedz do czego służy Gwiazda Śmierci.

Zasada gry ciężkimi myśliwcami jest taka sama dla każdego tieru. 410 gra się tak samo jak Ao 192

Leonarnik #18 Posted 10 October 2013 - 11:41 PM

Senior Master Sergeant

• Beta Tester
  • 38 battles
  • 494

View PostGreyshark, on 10 October 2013 - 10:10 PM, said:

Zasada gry ciężkimi myśliwcami jest taka sama dla każdego tieru. 410 gra się tak samo jak Ao 192
To może być niezły punkt wyjścia dla jakieś fajnej religii. Np. pierwsze przykaznie "Nie bedziesz brał bomb na pokład Ao192 swego"

Greyshark #19 Posted 10 October 2013 - 11:59 PM

First Lieutenant

• Community Contributor
  • 1 battle
  • 5,132
  • [JFA] JFA

View PostLeonarnik, on 10 October 2013 - 11:41 PM, said:

To może być niezły punkt wyjścia dla jakieś fajnej religii. Np. pierwsze przykaznie "Nie bedziesz brał bomb na pokład Ao192 swego"

Dobre przykazanie. Można je zilustrować np. takim obrazkiem.

Spoiler                     

Leonarnik #20 Posted 11 October 2013 - 12:29 AM

Senior Master Sergeant

• Beta Tester
  • 38 battles
  • 494

View PostGreyshark, on 10 October 2013 - 11:59 PM, said:

View PostLeonarnik, on 10 October 2013 - 11:41 PM, said:

Dobre przykazanie. Można je zilustrować np. takim obrazkiem.

Oj tam. NIe musisz się tak krygować. Trzeba było od razu napisać, że masz 100% zwycięstw w 28 bitwach na Kurierze. Co oczywiście jest absolutnie  łatwe do wytłumaczenia statystycznie

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users