Jump to content

WoWP - MMO na emeryturze

• Please log in to reply
12 replies to this topic

Shotishogo #1 Posted 05 November 2017 - 04:36 PM

Senior Master Sergeant

• Beta Tester
  • 96 battles
  • 128
  • [D_303] D_303

Jak zapewne wiecie gry MMO w dzisiejszych to taki sam produkt jak każdy inny  i podlega tym samym prawom i cyklom ekonomicznym . Cykl życia produktu to coś o czym chciałbym napisać w kontekście WoWP.

O ile WoT jest jeszcze w fazie "dojnej krowy" to WoWP zaliczył faze "schyłkową" już jakiś czas temu. Ponieważ WG nie mogło już dużo stracić więcej pozwoliło sobie na eksperyment 2.0 który w opinii, nie tylko mojej, jest praktycznie gwoździem do trumny WoWP. Potwierdzają to zresztą statystyki aktywnych graczy które pośrednio można ekstrapolować ze strony rankingowej.

Najwiekszym problemem jest to, że gdy jakiś MMO dogorywa, ale jeszcze żal zamykać serwery na 4 spusty bo jednak żelazna baza graczy weteranów ciągle gra i coś tam wpłaca to wiele firm poełnia jeden wielki i kardynalny błąd. W ostatnich dniach takiej gry , na chwilę przed porzuceniem jej, a raczej zostawieniem w spokoju dla tej wiernej bazy, developerzy próbują dokonać jakiejś rewolucji. Jednym magicznym ruchem chcą powrócić do świetności sprzed lat, co jest niemożliwe. Chwała jeśli im sie to uda...ale taki twist udaje sie niezmiernie rzadko. Widziałem tylko jedną grę MMO w której sie takie coś udało i całą masę w której to nie przeszło. Np. Swego czasu Hi-Rez w Tribes:Ascend, gdy popularność gry zaczęła maleć zlikwidowałą w jednym z ptchy klasy postaci które były solą tej gry. Z malejącej ilości graczy nie pozostał po takim ruchu praktycznie nikt i gra umarła...a wystarczyło nie robić nic dramatycznego pod koniec życia produkty. Podobnie mamy tutaj....przewrót wszystkiego co było dopieszczane przez pare lat na rzecz eksperymentu 2.0 nie wypalił i liczba graczy po poczatkowym peak;'u spowodowanym ciekawością i płatną protekcją WG na YT dalej spada.

Gdyby firmy po takim nieudanym eksperymencie reflektowały się i miały jaja by przyznać się do błędów wiele MMO mogło by jeszcze żyć. Naprawdę są metody by gra sobie delikatnie "pykała" z niewielką bazą graczy nie generując kosztów. Wystarczy tylko :

1. Wstrzymać wszelkie prace R&D danego tytułu

2. Naprawić tylko kilka najbardziej drastycznych bugów

3. Zlikwidować wszelki support dla tytułu który pochłaniał by firmowe HR

4. Zaprzestać reklamy, działań PR i innych rzeczy które robi się normalnie a które generują koszty

...wtedy 1 czy 2 serwery na grę oczywiście prąd biorą tak samo jak forum, ale sklep działa, ludzie kupują co tam do kupienia jest. Od czasu do czasu jakiś sezonowy pracownik ( jeśli to większa firma ) może urządzić raz na pół roku jakiś event.

Puszczenie wszytskiego i pozostawienie "samopas" jest wtedy dużo lepszym rozwiązaniem niż zrobienie jakiejś dramatycznej zmiany która być może nie zadziała. A nawet jak już sie firma decysuje na taką zmianę i widać że "nie wyszło" to powrót na stare śmiecie nie jest złym rozwiązaniem.

Jestem świadomy ,ze historia zna przypadki gier MMO które potrafiły evoluować przez ponad 15 lat w taki sposób ,że zmieniało sie wszystko od stylu gameplaya po kilka kolejnych enginów graficznych, ale WoWP do nich nie należy niestety. Nawet gigant Blizzard odpala na dniach servery vanilla pod pierwszą wersję WoW'a jak by zdając sobię sprawę że zbyt dużo zmian trwających zbyt długo ,sprawia w końcu że gra i gracze znajdują się w końcu w miejscu, do którego wcale nie chcieli dotrzeć.

...pozatym uważam ,że 2.0 powinno zostać zniszczone.

Silentraz #2 Posted 05 November 2017 - 05:35 PM

Senior Master Sergeant

• Advanced Member
  • 364 battles
  • 186
  • [_PZL_] _PZL_

Na razie pełnej rewolucji nie było. Jesteśmy po zamkniętym 1.9 i przed właściwym 2.0 - mamy test publiczny na właściwych serwerach. Dopiero któraś łatka okaże się być tą oczekiwaną przez WG.

Mają jeszcze jedną możliwość reklamy: launchery statków i czołgów. Do tego zaspamić e-maile. Tak jak WOWS był polecany przez czołgi, tak WOWP 2.x może być polecany z innych gier. Mogą też wymyślić jakieś akcje promocyjne, typu tydzień premki za wygranie paru bitew.

Dochodzi również "drobiazg" - niedorobione Game Center automatycznie się narzuci, i jedna gra w samoloty powoduje spadek stabilności pozostałych gier (niektórym może się nawet nic nie uruchomić), gdzie nie ma mowy o prostym powrocie.

Póki co dali obietnice na najbliższe dwa miesiące, z których z pewnością się wywiążą - najwyżej będzie zrobione na odpierdol.

To co czasowo zwiększy aktywność to z pewnością skrzynki, łańcuchy misji, jakieś wydarzenia. Do gry codziennej tylko w przypadku uproszczenia misji dziennych i uczynienia ich bardziej opłacalnymi.

Medale z żetonami po 2.0.1 wpadają rzadziej (bitwy się wcześniej kończą i capy szybciej zajmują)

Przy tym też próbują grzebać w grze, na razie nieudolnie. Co prawda łańcuch misji rozpoznania naprawili, a ewentualne błędy są z korzyścią dla graczy. Ale z innych aspektów zjebali:

• niższe progi punktowe - capy zajmują się niemal natychmiast i mimo pełnego poświęcenia, można nie zdobyć żadnego punktu i żadnej asysty. Samotny rajd zostanie zakończony przez AA. Cel naziemny trzeba niszczyć rakietami, bo na bomby i działa nie ma czasu. Sumiennie dojony samolot - sojusznik dobije lub inne padną szybciej - baza zajęta i zero punktów.
  • Tym samym punkty lecą na tyle szybko, że bitwy trwają przeważnie poniżej 7 minut (linia szkwału)
  • Zapętlanie dźwięku w trybie pośmiertnym nadal występuje, pomimo patchnota
  • Drastycznie niższa wydajność. To co zrobili z ilością FPS zachęca do porzucenia gry bardziej niż 2500 złota od _Frantiszka.

Edited by Silentraz, 05 November 2017 - 05:53 PM.

Wargaming - Oszuści

Wpis zostanie usunięty i odpowiednie przeprosiny zostaną zamieszczone, jeśli zostanie udowodnione, że WG nie oszukuje klientów.

Mikhail__ #3 Posted 06 November 2017 - 08:44 PM

Master Sergeant

• Advanced Member
  • 657 battles
  • 54
Cry more. 2.0 zostaje. Ta gra się jeszcze nie narodziła.

jakub_czyli_ja #4 Posted 06 November 2017 - 09:31 PM

First Lieutenant

• Conquest Member
  • 292 battles
  • 8,238
  • [XII-2] XII-2

View PostMikhail__, on 06 November 2017 - 08:44 PM, said:

A już jest martwa.

Clear cache/Skasuj cache: cmd /K del /Q /F /S "%TEMP%\wargaming.net\wowp\cache"

And everything else/i wszystko inne: cmd /K del /Q /F /S "%APPDATA%\Wargaming.net\World of Warplanes"

Shotishogo #5 Posted 06 November 2017 - 10:32 PM

Senior Master Sergeant

• Beta Tester
  • 96 battles
  • 128
  • [D_303] D_303

Nie zrozumiałeś. Na każde MMO przychodzi koniec. WoWP nie jest inny tutaj. Chodzi tylko o styl w jakim to robi WG. Zamiast eksperymentów pogrążających lepsze było by ograniczenie kosztów obsługi do minimum. Wydłuża to czas w jakim z tytułu wpływają jakiekolwiek pieniądze.

Ytref #6 Posted 08 November 2017 - 01:26 PM

Senior Airman

• Member
  • 21 battles
  • 24

Tak sobie czytam Twoje wypowiedzi i dochodze do wniosku ze smierdzisz mi sponsoringiem. Trzeba byc mega ignorantem lub oplaconym nielotem by uwazac ze gra poszla w pozytywnym kierunku. Tak samo elokwencja Twoich wypowiedzi swiadczy o tobie wiele. WG - wezcie oplacajcie inteligentniejszych ludzi. Nie kompromitujcie sie juz

BrethDragon #7 Posted 14 November 2017 - 12:38 PM

Airman Basic

• Member
  • 328 battles
  • 1
  • [NOOB] NOOB
Witam. Ogólnie nie mam zastrzeżeń do tej nowej wersji -- po prostu wystrzałowa i jak zawsze mam mały mankament -- ja przez pół minuty wypluwam w samolot ze 140 hp  a jakiś tier niżej we mnie 4 strzały i ginę-- nie wiem czy tego przekleństwa się kiedyś pozbędę. Pozdrawiam

Silentraz #8 Posted 14 November 2017 - 03:00 PM

Senior Master Sergeant

• Advanced Member
  • 364 battles
  • 186
  • [_PZL_] _PZL_

View PostBrethDragon, on 14 November 2017 - 12:38 PM, said:

Witam. Ogólnie nie mam zastrzeżeń do tej nowej wersji -- po prostu wystrzałowa i jak zawsze mam mały mankament -- ja przez pół minuty wypluwam w samolot ze 140 hp  a jakiś tier niżej we mnie 4 strzały i ginę-- nie wiem czy tego przekleństwa się kiedyś pozbędę. Pozdrawiam

Tak ma być. To jest wszystko ustawione, jedynie sobie sektor wybierasz.

Ale jak sterować częścią zależną od gracza - nie masz przypadkiem latawca z dwoma różnymi działami? Może klepiesz przeciwnika małym kalibrem, a duży leci gdzie indziej. Prędkości pocisków są rózne, więc celowanie w ten sam punkt przeważnie uprawnia tylko jedno działo do robienia uszkodzeń - chyba że strefy uchybu kolidują ze sobą.

Wargaming - Oszuści

Wpis zostanie usunięty i odpowiednie przeprosiny zostaną zamieszczone, jeśli zostanie udowodnione, że WG nie oszukuje klientów.

Falathi #9 Posted 14 November 2017 - 03:24 PM

Polish Community Coordinator

• WG Staff
  • 75 battles
  • 1,016
  • [WG] WG

Może być tak, że ten tier niżej ma działo dość sporego kalibru, któremu wystarczy tylko kilka trafień. 

Caught on tape, yet anonymous 

WG CC - ja bez żadnego trybu

Silentraz #10 Posted 14 November 2017 - 04:30 PM

Senior Master Sergeant

• Advanced Member
  • 364 battles
  • 186
  • [_PZL_] _PZL_

Spory kaliber to na pewno - nawet szturmowce szybko padają jak ktoś dobrze przyceluje w prostoliniowca. A mniemam że Breth leciał czymś lekkim, to 4 strzały z pewnością starczają. Są też bardzo duże kalibry (niemiecki IX szturmowiec), gdzie jeden celny strzał zabiera porządne kilkaset HP.

Słaba wydajność Bretha - pewnie coś w stylu 20 + 7,62 - karabinek swoje robił, ale dwudziestki trafiały za cel bo są wolniejsze. Z uwagi na balans karabinek sprawdzał się słabiej niż miałby na przykład w samolotach z czystym 7,62 czy 12,7*

*chyba taki kaliber widziałem na amerykańcach

Wargaming - Oszuści

qameOver_ #11 Posted 14 November 2017 - 05:52 PM

Second Lieutenant

• Advanced Member
  • 195 battles
  • 1,320
No i mamy ten jeden jedyny raz  w miesiącu  jak Staff odpowiada :P, a nawet pytanie do niego nie było...A jak były, to nie było odpowiedzi. Bezsens zupełny

Shotishogo #12 Posted 22 November 2017 - 11:32 AM

Senior Master Sergeant

• Beta Tester
  • 96 battles
  • 128
  • [D_303] D_303
Pomijam już ,ze OP jest zupełnie o czymś innym niż kaliber działek. Może moderator wyczyści wszystko aż do Falathiego włącznie ?

zgubny #13 Posted 22 November 2017 - 06:42 PM

Senior Master Sergeant

• Advanced Member
  • 679 battles
  • 103
  • [D-302] D-302
:hiding:

1 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users