Jump to content

Plutony tylko w jednej z drużyn

pluton asymetria nierównomierność

• Please log in to reply
14 replies to this topic

R0Bman #1 Posted 13 January 2020 - 01:17 PM

Airman Basic

• Member
  • 346 battles
  • 2

cześć,

to mój pierwszy post na forum WoWp, ale raczej będzie bez ochów i achów.

Chciałbym poruszyć temat braku symetrii przy tworzeniu drużyn pod kątem dystrybucji plutonów w obu zespołach.
Przy moim dość skromnym nalocie (~200 bitew, czyli nadal świeżak) przed chwilą kolejny raz zostałem uraczony taką bitewką. Tj. ja w Bf 109B (<10 bitew, nadal poznaję techniki walki wysokościowej czy jak to tam się zwie) przeciwko plutonowi (rzecz jasna w konfiguracji specjalistycznej) również pilotujących Bf 109B (notabene super maszynka). Wynik oczywiście z góry ustalony, bitwa błyskawiczna (słynna "trzyminutówka 0:15" z WoTa).

Niestety nie był to przypadek incydentalny, sądzę że miałem już 10 - 20 takich bitewek (tj. pluton TYLKO w drużynie przeciwnej). Zważywszy na fakt, że w drużynie jest 3 - 4 żywych graczy, taki zespół stanowi ogromną siłę, z tego co pamiętam udało mi się wygrać tylko raz przy takim losowaniu (akurat gracze byli słabi, ale najczęściej jest wręcz odwrotnie).
Czy WG nie widzi w tym problemu? Bo efekt jest taki, że ta dwójka osób w plutonie dobrze się bawi urządzając rzeź, natomiast ~czwórka osób w przeciwnej drużynie już niekoniecznie. W taki sposób Wargaming planuje powiększanie bazy graczy, bo moim zdaniem skutkuje to raczej mocną irytacją i stwierdzeniem, że WoWp to chyba jednak "nie to".

edit: dodałem obrazek ;-)

shot_001_resized.jpg

Edited by R0Bman, 13 January 2020 - 01:26 PM.

Frantiszek_D_F_J #2 Posted 16 January 2020 - 09:26 PM

First Lieutenant

• Conquest Member
  • 32879 battles
  • 2,830
  • [D-FJ] D-FJ

Opis MM ze strony WG - chyba aktualne zasady(jak umiesz angielski to zajarzysz jak nie wujek google):

https://worldofwarpl...matchmaker_209/

Edited by Renamed_user_987654321, 16 January 2020 - 09:34 PM.

prawiejakzywiec666 #3 Posted 20 January 2020 - 09:20 AM

Senior Master Sergeant

• Advanced Member
  • 13439 battles
  • 275
  • [-WRE-] -WRE-

R0Bman miło, że jesteś z nami. Kliknąłem screena z ciekawości i to co mogę stwierdzić to fakt, że żadna ze stron nie zagrała na dobrym poziomie.

Klucz 109B na 4 tierze to nic strasznego. Sam miałeś tą samą maszynę. Najważniejsze w Wowp to gra z głową, przyjęcie pewnej strategii i wykorzystywanie jej podczas rozgrywki. W Wowp normą jest, że po pewnym nalocie możesz wyspecjalizować maszynę - nie unikniesz kluczy doświadczonych graczy w takich właśnie samolotach. Osobiście wolałbym polecieć w mieszanym kluczu tj. myśliwiec ciężki i myśliwiec lekki (np. 110B + 109B) masz w takim przypadku większe możliwości ataku czy obrony.

Nie oszukujmy się również, że będziesz w stanie stanąć do równej walki z doświadczonymi graczami. Każdy z nich zna mocne i słabe strony praktycznie każdej maszyny, wie jak ją podejść i jak ew. uciec, ma przegląd pola walki (widzi co się dzieje dookoła), wydaje komendy botom itp. 

Reasumując mogłeś trafić dużo gorzej: doświadczeni gracze mieszają tiery w kluczu (przede wszystkim by uniknąć walki na dwóch maszynach 4 tieru z kluczem maszyn o tier wyższym). Pomyśl, że trafiasz na klucz 110B (4tier) + 109E (5tier) doświadczonych graczy pilotując 109B lub 109E. 

Nie oszukujmy się, musisz zdobyć doświadczenie (kilka tysięcy walk) by móc stawić realny opór podobnym graczom. Na wyższych tierach ludzie narzekają na bombowce. Po części mają rację, ale nawet nie starają się przeszkodzić im w zajmowaniu strategicznych sektorów (np. ciężkim myśliwcem). 

Ostatnio wyczytałem nawet, że wg. niektórych graczy latanie w kluczu z samolotem szturmowym czy bombowcem powinno być uniemożliwione gdyż, wielu pilotów opanowało do granic możliwości konkretną maszynę. Większej bzdury dawno nie słyszałem.

chikken

R0Bman #4 Posted 21 January 2020 - 02:15 PM

Airman Basic

• Member
  • 346 battles
  • 2

OK, dzięki chłopaki za ciepłe przyjęcie "newbie" do rodziny, różnie z tym na forach wargamingu ... :trollface:
Odniosę się do kilku rzeczy, żeby było czytelniej będzie w punktach.

1. Zacznę od końca. Trochę tutaj (tj. na forum) jest .... zamordyzm. Ze zdziwieniem zauważyłem, że posty lubią "znikać". Np. jeden z kolegów potwierdził, że WG dość ospale reaguje na problem obecności plutonów tylko w jednej z drużyn (tj. problem występuje od początku gry), jego wiadomość "zdematerializowała się". Dwukrotnie. Pisząc wprost, wykasowano kilka postów. O ile pamiętam, absolutnie brak było tam wulgaryzmów, ataków osobistych i podobnych rzeczy najczęściej podpadających pod cenzurę. Pewnie chodziło o "stawianie WG w niekorzystnym świetle", ale tutaj praktycznie wszystko można podciągnąć. Forum WoTa jest znaaaacznie bardziej liberalne.

2. Wracając do meritum. Załączając obrazek, przyświecała mi tylko i wyłącznie zasada "obraz jest wart tysiąca słów". Chodziło o potwierdzenie, że nie jestem mitomanem. Już nawet nie pamiętam przebiegu tej bitwy, była z pewnością dość jednostronna. Bardzo krótka. Szybkie zajęcie większości baz przez przeciwnika, licznik szybko pracował.
Pisząc poprzedni post, nie chodziło o zjawisko "seal clubbingu" (z tym sobie nawet WoT nie radzi z wciąż >100k aktywnych graczy na EU), ale o te nieszczęsne plutony tylko w jednej z drużyn (i to przeciwnej .... :teethhappy: hehe ). A mówiąc poważnie, przyznacie chłopaki że to (najczęściej) dość duża przewaga na start. Może też działa efekt psychologiczny, tj. rzucająca się błyskawicznie od momentu wczytania drużyn dysproporcja w teamach walczących ze sobą.
Tak jak napisałem, moim zdaniem powoduje to dość mocną irytację ludzi w poszkodowanej z drużyn (tj tej z nieobecnym plutonem), raczej jest słabym prognostykiem dla planów zwiększenia liczby aktywnych graczy w WoWp. Sądzę że zasada lustrzanego odbicia byłaby trochę uczciwsza. O ile się orientuję, w Wocie pluton wrzuca do bitwy tylko i wyłącznie gdy w przeciwnej drużynie też taki jest obecny. W przeciwnym razie, jest komunikat o niemożności dołączenia do bitwy.
3. OK, no i "least but not last". Muszę przyznać, że ten WoWp jest całkiem spoko gierką. Arcade pełną gębą (piszę to jako miłośnik tzw. simracingu czyli symulacji samochodowych, kiera (z dobrym FF) i te sprawy), ale IMO są gierki, kiedy zbytni realizm (albo pseudo realizm) potrafi częściej irytować niż dawać frajdę (hmm, ciekawe którą gierkę o czołgach&samolotach mam na myśli :playing: ).
Sądzę, że przez pewien czas zatrzymam się na tym IV tierze, ten BF 109 (i pewnie następcy) to prawdziwy rodzynek. Niesamowicie uniwersalna maszyna, potrafi pokarać bombowce i jednocześnie nawiązać walkę z myśliwcami (nawet w walce kołowej przy odpowiednim wyposażeniu).

Powiedzcie chłopaki, jak bardzo model lotu zmienił się w WoWp 2.0? Wiem, że weterani dość mocno narzekają na tą odświeżoną wersję, czy też jest to "urban legend"? Rozumiem, że wcześniejsza odsłona gierki bardziej stawiała na deathmatch (tj niszczenie samolotów), a tutaj mamy trochę rozgrywki taktycznej (jak to już działa w realu to inna sprawa) ?

Frantiszek_D_F_J #5 Posted 21 January 2020 - 04:51 PM

First Lieutenant

• Conquest Member
  • 32879 battles
  • 2,830
  • [D-FJ] D-FJ

Jeżeli chodzi o model lotu to do czego nie mogą się przyzwyczaić starzy gracze, czyli nie ma tej kolosalnej różnicy pomiędzy ciężkim myśliwcem, a myśliwcem lekkim. Żebym się nie zamotał. Chodzi o to, że do 1.9 raczej myśliwce typu Spitfire nie doganiały ME 262, a obecnie jest to możliwe. BOTY głupie bo głupie, ale osiągi tych samolotów robią się czasem denerwujące. Brak FAKTYCZNEGO przeciągnięcia jak kiedyś było.

To tak w skrócie.

LORDDOOMSDAY #6 Posted 21 January 2020 - 05:06 PM

First Lieutenant

• Conquest Member
  • 989 battles
  • 2,923
  • [_UN_] _UN_

Nie chodzi o przyzwyczajenia tylko, że uproszczono ten tytuł do granic absurdu. Boty to już w ogóle kretynizm. I WG ma tego efekty. Ale kto bogatemu zabroni. 

PS

Wcześniej gra stawiała na skill i zespołowość. Trzeba było naprawdę trochę polatać, poczytać, korzystać z doświadczenia innych aby cokolwiek zrobić. Model lotu był coś pomiedzy sim a arcade. Rzeczywiście Spit nie był w stanie dogonić 262. Ale w realu nic nie było go w stanie dogonić. Trzeba było myśleć jaką taktykę obrać, żeby Spitem tego 262 zdjąć. I to było wykonalne. Na tym forum jest od cholery filmów z takimi wyczynami. A tera, cobyś nie wziął z hangaru , lata tak samo. To jest już głupsze niż WT choć zawsze broniłem WoWP i uważałem, że to lepszy tutuł. Od wprowadzenia 2.0, pomimo 95% negatywnych opinii od osób ( w tym i mojej skromnej osoby ) testujących to rozwiązanie ( tak tak, kiedyś WG dawało każdy pacz do testowania przed wprowadzeniem ) wszystko jest takie samo. Nie masz wpływu na wynik. Boty mają. W ogóle botu to jest gwóźdź do trumny tego tytułu. Pomijam fakt, wywalenia jajec przez WG na tą grę. Oni od początku nie mieli na nią pomysłu. I o ile do v1.8 brali pod uwagę, choć, trochę zdanie społeczności, to potem olali totalnie i położyli projekt. 

Edited by LORDDOOMSDAY, 22 January 2020 - 06:56 AM.

UNFORGIVEN CEO

Kings of the Baltic

Frantiszek_D_F_J #7 Posted 21 January 2020 - 05:45 PM

First Lieutenant

• Conquest Member
  • 32879 battles
  • 2,830
  • [D-FJ] D-FJ

Widzisz Lordziu dla mnie to jest przyzwyczajenie i nawet teraz po wielu grach w 2.0 czasem daję się zaskoczyć botom.

Takie fajne stwierdzenie, które już nie raz padało na forum:

- SPŁASZCZONO charakterystyki lotne samolotów.

Edited by Renamed_user_987654321, 21 January 2020 - 05:46 PM.

prawiejakzywiec666 #8 Posted 21 January 2020 - 05:48 PM

Senior Master Sergeant

• Advanced Member
  • 13439 battles
  • 275
  • [-WRE-] -WRE-

R0Bman:

1. Nic nie wiem nt. znikających postów. Może tak być jak napisałeś.

2. Wrzucanie do gry z kluczem po przeciwnej steonie to nic nowego. MM poszukuje odpowiednika po drugiej stronie, gdy go nie znajdzie to po max 90s wrzuci Cię do gry. To, że po przeciwnej stronie jest klucz to nic strasznego. Nie jeden uda się ograć. Za jakiś czas zaczniesz rozpoznawać poszczególnych graczy w drużynie przeciwnej, których obecność mocno zaważa na wyniku rozgrywki.

3. Nie grałem w 1.9. 

chikken

Frantiszek_D_F_J #9 Posted 21 January 2020 - 05:53 PM

First Lieutenant

• Conquest Member
  • 32879 battles
  • 2,830
  • [D-FJ] D-FJ

View Postprawiejakzywiec666, on 21 January 2020 - 06:48 PM, said:

R0Bman:

1. Nic nie wiem nt. znikających postów. Może tak być jak napisałeś.

2. Wrzucanie do gry z kluczem po przeciwnej steonie to nic nowego. MM poszukuje odpowiednika po drugiej stronie, gdy go nie znajdzie to po max 90s wrzuci Cię do gry. To, że po przeciwnej stronie jest klucz to nic strasznego. Nie jeden uda się ograć. Za jakiś czas zaczniesz rozpoznawać poszczególnych graczy w drużynie przeciwnej, których obecność mocno zaważa na wyniku rozgrywki.

3. Nie grałem w 1.9. 

A jak będziesz miał 10 tier i gdy zobaczysz Żywca w kluczu ze mną to możesz natychmiastowo wyjść z gry. Zrobisz taką minę jak ma na fotce :trollface:

... a taki żarcik na wieczór :-)

Edited by Renamed_user_987654321, 21 January 2020 - 05:55 PM.

jakub_czyli_ja #10 Posted 22 January 2020 - 09:28 PM

First Lieutenant

• Conquest Member
  • 6180 battles
  • 9,550
  • [XII-2] XII-2

View PostLORDDOOMSDAY, on 21 January 2020 - 05:06 PM, said:

Wcześniej gra stawiała na skill i zespołowość. Trzeba było naprawdę trochę polatać, poczytać, korzystać z doświadczenia innych aby cokolwiek zrobić. Model lotu był coś pomiedzy sim a arcade. Rzeczywiście Spit nie był w stanie dogonić 262. Ale w realu nic nie było go w stanie dogonić. Trzeba było myśleć jaką taktykę obrać, żeby Spitem tego 262 zdjąć. I to było wykonalne. Na tym forum jest od cholery filmów z takimi wyczynami. A tera, cobyś nie wziął z hangaru , lata tak samo. To jest już głupsze niż WT choć zawsze broniłem WoWP i uważałem, że to lepszy tutuł. Od wprowadzenia 2.0, pomimo 95% negatywnych opinii od osób ( w tym i mojej skromnej osoby ) testujących to rozwiązanie ( tak tak, kiedyś WG dawało każdy pacz do testowania przed wprowadzeniem ) wszystko jest takie samo. Nie masz wpływu na wynik. Boty mają. W ogóle botu to jest gwóźdź do trumny tego tytułu. Pomijam fakt, wywalenia jajec przez WG na tą grę. Oni od początku nie mieli na nią pomysłu. I o ile do v1.8 brali pod uwagę, choć, trochę zdanie społeczności, to potem olali totalnie i położyli projekt. 

Raczej na OP samoloty i błędy projektowe. A dopiero później na zespoły ze skillem w wykorzystywaniu imba samolotów.

W 2.0 wszytko spłaszczyli, różnice w samolotach nadal są, ale mocno została ograniczona świadomość sytuacyjna, co prowadzi do katastrofalnych błędów.

No i gra w samoloty przestała polegać na niszczeniu samolotów, zamiast tego są pokrętne zasady capowania, co przyniosło takie efekty jakie przyniosło - muszą być naprawdę sute eventy, żeby liczba graczy(*) przekroczyła dolną granicę frekwencji w wersji 1.x.

Wpływ na wynik jakiś jest, niestety jest także większy niż w 1.x wpływ negatywny niekompetentnych graczy, co solidnie zniechęca. Osobiście po maratonie na święta mam fazę jednej bitwy za 3kpp na koncie, żeby w niedzielę zgarnąć skrzynki.

(*) liczba graczy w danym tygodniu, którzy rozegrali 20 lub więcej bitew. Nie chce mi się zbierać danych na temat liczby graczy z 5 bitwami dziennie ani tych miesięcznych.

sofix111 #11 Posted 24 January 2020 - 12:39 AM

Master Sergeant

• Beta Tester
  • 2231 battles
  • 57
  • [B-318] B-318
Mam dokładnie tak samo.Jedna bitwa i do tego najlepiej bombowcem.A tak było pieknie

erkraft #12 Posted 27 January 2020 - 11:17 PM

Senior Airman

• Member
  • 2357 battles
  • 12
  • [-WRE-] -WRE-

Nie mam nic przeciwko plutonom tylko po jednej stronie. Przecież po zestrzeleniu jednego typka pluton "wypada" z rytmu - jeden plutonowy dalej harcuje, drugi się respawnuje. I już nie ma plutonu. Poza tym pluton potrafi się skupić często na jednej ofierze, co osłabia czujność. Za to irytujące stają się "wilcze stada", czyli grupki 3-4 ludzików trzymających się jednego istotnego sektora i atakujących wszystko, co się rusza. Nie są w plutonie, ale wiedzą, co to siła "w kupie". I na nich jest sposób - robić swoje, omijając kupę.

Ponieważ jestem nowy, gram od wakacji, to nie bardzo mogę zrozumieć, co takiego dobrego miał WoWp przed 2.0, czego brak teraz? Gra mi się dobrze, bo gra ma swoje tempo, mapy nie są powtarzalne, jacyś ludzie nadal grają, więc jest na kogo zapolowac. Boty wydają się być czasem trudnym przeciwnikiem, jakby niektóre z nich miały zaprogramowany "charakterek". Gram od dawna w wota i tam plagą są (głownie niższe tiery, powiedzmy od 7 w dół)  gracze nie ogarniający niczego więcej poza kółkiem celownika. Niby PvP, ale nie raz czuję się, jakby skierowano mnie do przedszkola na reedukację (mowa cały czas o wot).

Mam wiele pytań o WoWp i to wcale nie takich podstawowych, ale jakoś trudno tu o poradę. Pytałem wczoraj o Medal Kożeduba (osobny wątek) i jakoś nikt nie odpowiada, nawet w stylu "nie rozśmieszaj nas".

Edited by erkraft, 27 January 2020 - 11:21 PM.

erkraft #13 Posted 27 January 2020 - 11:32 PM

Senior Airman

• Member
  • 2357 battles
  • 12
  • [-WRE-] -WRE-

@ R0Bman

Nowy wita nowego-ciut-starszego :) . O plutonach pisałem, a co do tierów, to niekoniecznie musisz się zatrzymywać na 4. Wiem, wiem... piniendze :) , ale chyba masz jakieś premki ? Mnie się udało "wylosować" z cotygodniowych skrzynek nawet 7-tierowego Jaka-3RD, więc WG bywa chojne. Może to za aktywność ?

Frantiszek_D_F_J #14 Posted 27 January 2020 - 11:34 PM

First Lieutenant

• Conquest Member
  • 32879 battles
  • 2,830
  • [D-FJ] D-FJ

View Posterkraft, on 28 January 2020 - 12:17 AM, said:

.........

Mam wiele pytań o WoWp i to wcale nie takich podstawowych, ale jakoś trudno tu o poradę. Pytałem wczoraj o Medal Kożeduba (osobny wątek) i jakoś nikt nie odpowiada, nawet w stylu "nie rozśmieszaj nas".

Co do Kożeduba to nie tak łatwo jest: http://forum.worldof...752#entry601752

Edited by Renamed_user_987654321, 27 January 2020 - 11:51 PM.

prawiejakzywiec666 #15 Posted 28 January 2020 - 06:47 AM

Senior Master Sergeant

• Advanced Member
  • 13439 battles
  • 275
  • [-WRE-] -WRE-

@erkraft - nie każdy siedzi na PL forum codziennie. Proponuję zadawać pytania na anglojęzycznym forum - szybciej uzyskasz odpowiedź.

Pozdrawiam

chikken

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users